Láká vás studium medicíny? Zvažte to! - část třetí (Zaplať školné a táhni!)

5. 03. 2019 20:02:32
Jsem z nelékařské rodiny. Když jsem před 18-ti lety váhala, jestli se rozhodnout pro medicínu, neměl mě kdo varovat. Informací jsem měla asi tolik, kolik běžný člověk, co o doktořině slyší jen zprostředkovaně.

Lidé, kteří se v zákulisí českého zdravotnictví nepohybují, mají skrz media jen malou šanci pochopit, o co opravdu jde. Jak to v nemocnici chodí, jak se lékař cítí a proč. Jak to celé vypadá z jeho úhlu pohledu. Ubývá úcty, přibývá nepochopení, množí se stížnosti, často oprávněné. Lidé jsou masírováni protistranou, ve výsledku je zaujme jen informace o výši platů. Mnozí z nich jsou rozhořčeni, co by doktoři ještě nechtěli.

Vadí mi, jak je český lékař vnímán, jak je prezentován. Jako někdo, kdo zdarma vystudoval a měl by to automaticky splácet. Měl by být vděčný, že mu společnost privilegium studia poskytla, a proto by měl být s radostí a chutí veřejně k dispozici. Kdykoliv a všem. Kdyby se snad rozhodl věnovat se něčemu jinému, než českému pacientovi, měl by „investice do něj vložené“ vrátit.

Pro ilustraci snad pár výroků z diskusí:

  • Pokud si společnost platí z peněz, která si mezi sebou vybere, studenty na VŠ, má potom logicky nárok vyžadovat od nich, aby dělali to, co ona potřebuje
  • Vystuduješ v Čechách a pak půjdeš pracovat do ciziny? Tak zaplať celá studia a táhni!
  • Pakliže je studium v České republice zdarma, musíme předpokládat, že se absolventi odvděčí daňovým poplatníkům a přijmou model umístěnek. Prostě si své studium odpracují, dostanou umístění podle svého trvalého bydliště (třeba do 20 km) a budou muset na tomto místě pracovat 6 let. V případě že odmítnout, dostanou po ukončení studia účet. Za komunismu umístěnky fungovaly a doktorů byl dostatek. Dělali za mnohem mensi peníze a v daleko horších podmínkách, teď se mají jak prasata v žitě, a ještě jim to nestačí
  • Vám, mladým a studující, chci říci jen toto : Kdo platil vaše studia? My, dańoví poplatníci. Samozřejmě dost to stálo i vaše rodiče. Vystudovali jste a někteří z vás už koukají jak se uplatnit v cizině. Na domácích pacientech vám nezáleží??
  • Zájem jedince nesmí být povyšován nad zájem celku.

Tak. Začínáte to chápat? Stali jste se veřejným majetkem. Vstupem na medicínu zanikla vaše práva, v letech příštích budou vyzdvihovány především vaše povinnosti. Splatit dluh. Podřídit organizaci svého budoucího života potřebám státu. Tedy lidu obecnému. Něco umíte, a to díky penězům těch, co něco potřebují.

Je to logické, já těm steskům z diskusí vlastně rozumím. Jde o reakce rozhořčených lidí, pacientů, kteří si prošli nějakou zoufalou zkušeností způsobenou nedostatkem lékařů. A jediné, co slyší je, že si lékaři stěžují na plat a vyhrožují exodem. No tak zaplať a táhni.

Dobře, ať je po vašem. Studia si zaplatím. A táhnu. Jste spokojení? Máte peníze, ale nemáte lékaře. Takhle jste to chtěli? Nebo jsme se nepochopili?

Dostal se ke mně článek o tom, jak jisté pohraniční městečko zoufale shání pediatra. Nabízí byt, auto, zařízenou ambulanci a stotisícový plat. Skvělá nabídka a lékařům to nestačí, věřili byste tomu? No věřili. Oni ti doktoři totiž nejsou, víte? Splnili vaše přání a táhli, chápete? Teď už se je nepodaří nalákat ani stotisícovými výdělky. Dlouhodobě se snažili poukázat na nevyhovující podmínky, marně, tak to vzdali. Odešli, medicínu si rozmysleli, nebo se uchytili jinde. Nejsou a noví, hotoví k použití budou nejdřív za několik let. Ta kvalifikace na požadovaný post totiž docela trvá, víte? Mimochodem – ten článek, který jsem zmínila, je z března roku 2018. Čili hůř už bylo před rokem. Jak je asi teď? Děsivé, nemyslíte?

Veřejné vysoké školy jsou u nás zdarma. Každý má možnost jít vysokou školu studovat a tuto možnost, zdarma se vzdělat, využít. S tím na školu nastupujete. Bez myšlenek na to, že byste byli jakkoliv zavázáni, nebo měli v budoucnu něco splácet. Vysokoškoláci jiných zaměření si můžou po škole dělat, co chtějí. Věnovat se svému oboru, odjet do zahraničí, nebo začít úplně s něčím jiným. Nikdo to řešit nebude. U vás ano. Protože jste doktor a společnost vás potřebuje.

Samozřejmě, že jste to především vy, kdo se vypracoval a vysoce kvalifikoval. Vy, co jste celým tím peklem, zvaným studium medicíny, prošli. Dobrovolně, jistě, ale přesto - padly na to VAŠE roky života. Chodili jste na přednášky, dojížděli na praktika. Absolvovali jste přes 60 (šedesát!) zkoušek, přečetli desítky kilogramů knih, docházeli na povinné praxe. V rámci splnění zápočtu jste přes léto trávili týdny na přidělených odděleních nemocnice. Je to bráno jako školení, ve skutečnosti jste pro nemocniční kolektiv vítanou pomocnou pracovní silou, která se podílí na chodu oddělení. Jste tam ve svém čase, povinně a zadarmo. To je to slovo, které je potřeba zdůraznit. Pro všechny, kteří se ohání tím, jak vám vaše studium odvodem daní platí. Škola vám zdarma poskytuje možnost se vzdělávat, vy v rámci školy zdarma vypomáháte během celých šesti let v přidělených nemocnicích. Nazývejte to školením a praxí, ale věřte, že ve skutečnosti tam prostě pracujete osm hodin denně bez nároku na jakoukoliv odměnu. Kdo komu je už jen stran tohohle něco dlužný?

Studium vysoké školy je vaše volba. Je to směr, kterým se vydáte z důvodu, být v určitě oblasti vzdělanější a kvalifikovanější. Je v pořádku, pokud se za toto školení zavede poplatek. Tedy samozřejmě v rámci VŠECH vysokých škol. Tím, že po střední škole místo hledání pracovního místa nastoupíte na vysokou školu, se rozhodnete si na několik příštích let nevydělávat, ale intenzivně se místo zaměstnání vzdělávat. A nově, po zavedení školného, za to i platit.

A teď, proč to děláte? No proto, že vám získané zkušenosti umožní lepší pracovní podmínky, plat, zázemí a perspektivu. Benefity, které byste bez studia neměli. To zní logicky, že?

Jenže jako doktora v Česku vás nic z toho nečeká. Je vám nabídnut tabulkový plat, těžko říct, jestli k smíchu, či k pláči. Nedosahuje totiž ani průměrné mzdy ve státě. Jste nuceni několikrát do měsíce pracovat 32 hodin v kuse a falšovat kvůli tomu výkazy práce. Vykonáváte činnosti, na které nemáte dostatečné vzdělání, jednoduše proto, že je potřeba je vykonat a k dispozici není nikdo zkušenější.

Nemůžete si nastavit hodnotu vaší práce. Zpeněžit to, v čem jste lepší, než ostatní. Vydělat na tom. Snad byste za to, co umíte, nechtěli peníze? Vždyť vaše povolání je poslání. Vaší povinností je splácet dluh, který společnosti vaším studiem vznikl, rozumíte?

Vaše know how nemůžete nijak uplatnit. Pokud je například na trh uveden nový lék, je pacientům doporučeno, aby se na něj zeptali svého lékaře, či lékárníka. Pacient si samozřejmě může sám nastudovat příslušný příbalový leták, případně ty kilogramy knih, co vy, aby došel k nějaké erudované odpovědi. Ale jednodušší je se zdarma zeptat kteréhokoliv doktora. Ve dne, v noci či ve svátek, cena je stejná. Tedy předplacená zdravotním pojištěním a poskytovaná tím daným lékařem zdarma. Tedy za ten fixní plat, rozumíme si. A nebojte si na doktora stěžovat, kdyby si náhodou informace o novém léku nezjistil, je to přece jeho povinnost.

Jakmile se z vás stane doktor, nebudou se lidé zdráhat se vás ptát na cokoliv. Kdyby šli s dotazem třeba na bytovou designérku a chtěli po ní návrh interiéru, nedivili by se, kdyby jim odvětila, že jí ta práce živí, a že chce tedy za své vědomosti zaplatit. Lékaři, ač vzdělaní na maximální možné úrovni, tedy v otázkách života a smrti, se takového přístupu nikdy nedočkají. Je to neetické. Samozřejmě.

A to je to, proč by studium medicíny zpoplatněné být nemělo. Když jsme u té etiky. Místo nápadů, jak si lékaře po škole co nejvíc zavázat (splácením půjčky, umístěnkami, povinnými službami), by se měly zlepšit pracovní podmínky tak, aby se lékaři nemuseli nikoho doprošovat, falšovat výkazy práce, vyhrožovat exodem ani exitem. Lékaři byli tehdy, za dob „Děkujeme, odcházíme“ nazýváni vyděrači. Prý si berou pacienty jako rukojmí. Napadlo někdy někoho z těch pacientů, že se jako rukojmí cítí ten lékař? Tady po tom všem, co jsem zmínila?

Neberte ty mé blogy jako stěžování nebo brek. Ale jako zoufalství z toho, že tu podstatu toho všeho vidíte právě až tehdy, kdy se stanete součástí tohohle soukolí. A že vaše šance cokoliv změnit, se zdají mizivé. Tak o tom aspoň píšu pro ty naše budoucí doktory, chápete?

Nominace na Blogera roku

Autor: Kateřina Karolová | úterý 5.3.2019 20:02 | karma článku: 46.10 | přečteno: 16998x

Další články blogera

Kateřina Karolová

Už tam budem?

Od té doby, co máme víc dětí, se s plánováním výletů moc nepářem. Prakticky vůbec. My teda, popravdě řečeno, moc nevýletujem. Mé rodičovské svědomí to sebekriticky přiznává a slibuje, že se polepší, jenže samo ví, že ne. A proč?

21.2.2019 v 20:21 | Karma článku: 37.98 | Přečteno: 3399 | Diskuse

Kateřina Karolová

Láká vás studium medicíny? Zvažte to! - část druhá

Lékařské fakulty si zájemce vždycky najdou. Pro mladé lidi plné ambicí je tenhle obor dokonalou výzvou. A to navzdory tomu, co se o práci ve zdravotnictví vykládá. Takže, co takové vyučení se na doktora ve skutečnosti obnáší?

14.2.2019 v 20:00 | Karma článku: 45.66 | Přečteno: 18966 | Diskuse

Kateřina Karolová

Rodič v pekle, děti v ráji

Znáte to. Přijdete na návštěvu k lidem, co mají děti a docela koukáte. Na to, jak to tam vypadá. Všude se válí hračky, míjíte pokreslené zdi, omlácené futra od dveří, nohy se vám lepí k flekům od jídla pod stolem.

9.2.2019 v 11:32 | Karma článku: 41.24 | Přečteno: 4527 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jiří Štágl

Nejkrásnější den mého života

Nejkrásnější den života navazuje na trilogii Sebevražda jako cesta k Bohu, cesta do Bohnic, Bohnice, a ukazuje, jak je někdy život nevyzpytatelný.

25.3.2019 v 22:19 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 83 | Diskuse

Jan Jílek

Zřejmě nebude hlupák

Se zájmem jsem si přečetl zprávu, že president Trump je v podstatě nevinný. Nespolupracoval s Rusy, nemá na krku žádný kriminální čin, který by ho mohl stát presidentský úřad.

25.3.2019 v 12:01 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 643 | Diskuse

Ladislava Šindlerová

Jsem v tom, jaro mě dostalo,

a to jsem si říkala, že jsem naprosto imunní, že rozkvetlá louka a svěží zeleň na stromech sice mému oku lahodí, dobře, ale nic víc

25.3.2019 v 11:15 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 138 | Diskuse

Jan Jílek

Zlatý anděl Gabriel

Dnes má svátek Gabriel. Podle židovské, křesťanské a muslimské tradice, jeden ze sedmi Archandělů, a jediný prý ženského pohlaví. Jinak také „Zvěstovatel.”

24.3.2019 v 14:05 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Hulik

V l e č k a.

Když se bolševici u nás chopili moci, protože jim to Beneš nakonec podepsal, mnoho lidí bylo stejně naivních, jako paní Hana Benešová.

24.3.2019 v 10:00 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 408 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 43.03 Průměrná čtenost 4046

Jsem dětská lékařka. V roce 2011, po třech letech praxe v české nemocnici, zklamaná situací v českém zdravotnictví, jsem po akci "Děkujeme, odcházíme" kývla na nabídku pracovního místa v Německu. Blog je seskládán z dopisů, které jsem zasílala rodině a známým. A definuje ho tohle:

Žít v cizině není synonymem bohatství, dobrého života a skvělé práce. Žít v cizině znamená boj, tvrdou dřinu, obětování, samotu a odvahu. Být ponížen, opovrhnut, oklamán či dokonce zneužit. Je také synonymem vzdání se mnoha věcí a obětování se kvůli jiným pro lepší život…

Tato slova jsou určena pro ty, kteří nikdy neopustili svou zem a odváží se kritizovat nás všechny, kteří jsme s odvahou i strachem opustili pohodlí našich domovů, abychom hledali nové možnosti a lepší budoucnost…(zdroj: facebook, z veřejného profilu Život je boj)

Taky jsem máma. Vyrostla jsem v paneláku, ale vzala si za muže chlapa s duší vesnickou. Žijem spolu od roku 2015 na valašských pasekách, kde trávím veškerý čas s našimi třemi malými dětmi. Kdysi jsem studovala medicínu v Praze, tančila akrobatický rokenrol, pracovala jako doktorin. Teď jsem na dovolené. Té mateřské. Na samotě u lesa. To snad mluví za vše...

Najdete na iDNES.cz