Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

To nechcete zažít. Ani jako pacient, ani jako doktor. (Příběh 2. V zájmu alternativy)

Kdysi mi radil jeden starší kolega: „Nemějte mi to za zlé, ale vkročí-li do ordinace dětského lékaře matka s dítětem v šátku a  jeřabinami okolo krku, je dobré, mít se na pozoru.“ Neberte mě za slovo, ale v něčem měl pravdu.

Série blogů, ze které dnes zveřejňuji druhou část, je věnována příběhům, které se týkají dětského lékařství a skutečně se staly. Můj minulý blog o magnetických kuličkách (https://karolova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=742893) vyvolal neuvěřitelný zájem, k dnešnímu dni ho přečetlo více jak 50 tisíc lidí. Někteří se mi ozvali s prosbou o pokračování. Tak tady je, případ z praxe číslo 2:

Na dětské oddělení místní nemocnice dorazila matka se svým 13-ti měsíčním dítětem, chlapcem, říkejme mu Adam. Nechci vás trápit podrobnostmi, které musí být pediatrům zřejmé již na první pohled, ale řekněme, že klasické roční dítě váží zhruba 10kg a měří něco k třičtvrtě metru. Pokouší se o vlastní kroky, někdy již běhá, ne nadarmo se mu v tomto období začíná říkat batole. S okolím komunikuje pomocí smysluplných slov (máma, pápá, bác, ham) a dost živě se o vše zajímá. Líbí se mu stavebnice, pískoviště, nebo třeba tatrovka. Zkrátka, začíná z něj být regulerní parťák do života.

Matka z našeho příběhu byla k hospitalisaci odeslána neuroložkou, sama však již mezi dveřmi oddělení hlásila, že s pobytem v nemocnici nesouhlasí. V náručí svírala své rok staré dítě o váze pouhých 5kg. Dítě se, navzdory svému věku, nebylo schopné ani přetočit ze zad na břicho, natož se posadit. Jeho motorika byla omezená pouze na polohu vleže. Apaticky hledělo jedním směrem, nesledovalo okolí, nezajímalo se o něj. Po vysvlečení dominovaly hůlkovité končetiny, vypouklé břicho, malá hlava a prakticky nulová svalová hmota. Dítě monotónně, žalostně plakalo. Učebnicový příklad stavu celkového a naprostého vyčerpání.

Matka, paní Marie, však byla přesvědčená, že její dítě je pouze jiné. Vše dělá později, má své tempo. Adam přišel na svět jako třetí dítě do rodiny žijící alternativním způsobem života. Rodiče, středoškoláci, se odstěhovali na samotu. Dojíždění za prací je trápit nemuselo, vše, co potřebovali, prý financovali díky nadstandardně vysokému dědictví. Praktikovali veganství, své děti krmili kozím mlékem a obilovinami, byli pyšní na to, že žijí jinak. Odmítali jakoukoliv lékařskou péči. Všechny své děti si odrodili doma sami. To první bylo nedonošené, rozvinula se u něj těžká forma mozkové obrny, mentální retardace a epilepsie. Druhý sourozenec pobral nejvíc štěstí, na běžné poměry však žádná sláva. Adam, třetí v pořadí, byl po porodu doma prý ošetřen pediatrem a vážil 3100g. Co se celý rok s dítětem dělo, ví bohužel, jen rodiče. Adam, stejně jako sourozenci, nebyl registrován u žádného lékaře, preventivní prohlídky neproběhly, o očkovaní se snad zmiňovat ani nebudeme.

Vstupní odběry krve, provedené krátce po započetí hospitalisace, odhalily velmi závažnou anemii způsobenou kritickým nedostatkem pro život nezbytných látek, především vitamínu B12. Na vrub dlouhodobé podvýživy způsobené stylem života obou rodičů se u chlapce rozvinula těžká psychomotorická retardace s poškozením mozku. Pro představu přikládám snímky hlavy. Mozek vyplňuje běžně celý prostor dutiny až ke stěně lebeční, tmavé fleky uprostřed se nazývají mozkové komory a měly by být pouze decentně štíhlé. Adamův mozek, stejně jako Adam sám, byl však scvrklý, jako seschlý vlašský ořech. Komory uprostřed pak nepřiměřeně široké. Tohle všechno se stane, když tělu odepřete životně důležité látky:

Během pobytu na oddělení nebyla matka schopná, či spíše ochotná sdělit jakoukoliv podstatnou informaci. Vedoucím elementem byl otec. Rád diskutoval a nechával si vše dlouze vysvětlit, ze svého postoje a přesvědčení však neustoupil. Odmítl nezbytné výkony i nemocniční stravu, v noci tajně na pokoj vozil kozí mléko. Vzhledem k závažnosti celkového stavu Adama a nulové šanci o vzájemnou komunikaci s rodiči bylo na žádost lékařů přes OSPOD dítě přechodně svěřeno do péče dětského oddělení. Rodiče od té chvíle pasivně sledovali záchranu svého dítěte, nadále však tvrdili, že s tím, co lékaři dělají, oni nesouhlasí, jsou k tomu přinuceni a sami by to nedovolili.

Adam byl propuštěn ve stabilizovaném stavu. Podmínkou přechodu do domácí péče byly plánované kontroly a řádná výživa. Rodiče si našli obvodního pediatra, cíleně však velmi daleko od svého bydliště. Kontrolu s Adamem absolvoval pouze otec, celkem 2x. Adam dle záznamů začal přibývat na váze, jeho psychomotorický vývoj ale nenávratně ustrnul. Rok po jeho propuštění z oddělení matka doma porodila čtvrté dítě, holčičku. Rodina deklarovala touhu žít někde bez přebujelého sociálního systému, kde by byla respektována jejich vůle žít „JINAK“. Jejich posledním kontaktem byla SMS ve znění: Opouštíme ČR a vypínáme telefon, k zastižení jsme na mailu. Na ten však už neodpověděli.

A teď, koho bychom za to všechno mohli odsoudit? Nabijte zbraně, přátelé. Je vůbec možné, že někdo v systému nechal věci zajít až takhle daleko? Hledejme viníka a potrestejme ho. Obvodní lékař? Sociálka? Vděčné terče, ty trefíme. Zamířit a pal!

Po bitvě je každý generál, asi tak bych to řekla.

Zdá se to tak jednoduché. Vždyť by stačilo dítě občas jen zvážit a zpovzdálí sledovat jeho vývoj. Veganství rodičů bylo známo,  matka měla být poučena o nutnosti brát vitamin B12. Pokud by rodiče nerespektovali mírná doporučení a stav dětí se zhoršoval, pak mělo nastoupit důrazné sociální šetření. Ale opravdu chcete vinu za tohle všechno nechávat jen na ostatních?

Víte, nechtěla jsem se dotknout matek, co šátkují a vyrábí si šperky z přírodnin. Vždyť i já k nim patřím, omlouvám se za ten necitlivý úvod blogu, ale snad jste pochopili nadsázku.

Příběhem z dnešního blogu jsem chtěla poukázat na to, kam až může sklouznout snaha o toleranci jiného životního stylu a respekt k soukromí. K jak strašným následkům může vést tahle dobrá vůle. V rámci demokracie, v zájmu rodičů a alternativy. Nikdo nikomu nechtěl ublížit. Jen vyhovět. Bohužel, hranice byla překročena a vzít zpátky to nejde. Poučit se z toho ale ano. 

PS: ráda bych, vzhledem k diskuzím a dotazům, které mi přichází, napsala ještě dodatek k tomuto blogu.

1) Nejde o převzatý příběh z USA, ve kterém prý nemoci dětí způsobila genetická vada. Závažná zdravotní postižení Adama plynula prokazatelně z naprosto nevhodné stravy, která mu byla rodiči poskytována. 

2) Rodina je skutečná, příběh je reálný. Vše se skutečně odehrálo, a to v ČR. Byla jsem toho svědkem přímo na oddělení, kde hospitalisace probíhala. Taktéž jsem se účastnila odborného kongresu, kde byla tato kazuistika prezentována pediatrům paní asistentkou MUDr.Ťoukálkovou, které bych tímto chtěla velmi poděkovat za poskytnuté materiály, díky kterým jsem mohla sepsat tento blog. Mým cílem bylo(a je) seznámit s raritními případy v mém oboru (dětské lékařství) širokou veřejnost.

3) Veganství praktikovali rodiče, kozím mlékem krmili děti. Velmi mě mrzí chyba v jedné z vět v blogu, díky které vznikly dohady. Některými čtenáři byl díky tomu dokonce zpochybněn celý článek. Omlouvám se za to. Má formulace byla špatná, větu jsem v blogu upravila tak, aby bylo vše zřejmé.

Autor: Kateřina Karolová | čtvrtek 13.2.2020 21:46 | karma článku: 48,24 | přečteno: 54194x
  • Další články autora

Kateřina Karolová

Wellness pobyt v hotelu? Ne. Děsivá exkurze do jiného století.

Přála jsem si odpočinek na pár dní, dámský relax s mou sestrou. Vytouženou pauzu od pracovní a rodičovské role. Wellness, masáž a dobré jídlo. A tak jsem zapátrala, načež mi do oka padnul hotel s názvem Harmonie.

27.10.2023 v 8:00 | Karma: 45,08 | Přečteno: 16123x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Láká vás studium medicíny? Zvažte to! – část desátá (Pohotová pohodová pohotovost)

Milí budoucí lékaři, naděje naše. Chtěla bych vás seznámit se zákulisím pohotovosti. Jestli se nemůžete dočkat lékařské profese, bylo by fér vědět, čemu se chystáte upsat duši.

3.10.2021 v 21:51 | Karma: 42,54 | Přečteno: 8608x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Taky jste si přála malou princeznu a lítaj vám doma Páni kluci?

Nedávno jsem potkala holčičku jak z katalogu. Zapletené culíky, nehtíky na růžovo, opodál její těhotná maminka. Ptám se: „Co to bude?“ Prý zase holka, že si to tak s manželem naplánovali. To já taky. A mám tři kluky.

22.9.2021 v 7:30 | Karma: 40,60 | Přečteno: 3934x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Rodinná idyla za dob pandemie? S mými dětmi - leda ve snu.

Tak se prý blíží čtvrtá vlna. Vypadá to,že zavřou školy, školky, všechno. Teda až po volbách, jasný. Budem opět všichni pospolu.Při vzpomínce na letošní jaro hledám číslo do Bohnic. Ani Chocholouškovi bych mé tři školkáče nepřála.

9.9.2021 v 13:39 | Karma: 42,71 | Přečteno: 6871x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Cestování s Českými dráhami? Únikovka pro otrlé!

Tak jsem si z Moravy vyjela do Prahy. S partou holek, navštívit kamarádku, jen tak na otočku, oslavit její narozeniny. Ráno tam, večer zpátky. Chtěly jsme se vyhnout D1, takže vlakem. Zážitek, který mi vydrží až do důchodu.

18.7.2021 v 22:54 | Karma: 47,33 | Přečteno: 20929x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 13080x
Lékařka a spisovatelka. Pracovala jako pediatrička v Baťově nemocnici ve Zlíně a následně na klinice v Německu. Nyní pečuje o malé pacienty v dětské léčebně v Luhačovicích. Spolupracuje s firmou HiPP, pro kterou píše články a brožury. V podcastech „Baby talk“ sdílí své zkušenosti s posluchači coby pediatrička a maminka v jednom. Narodila se jako jednovaječné dvojče a vdala se za muže, který má taktéž svou identickou kopii. Během tří let se jim postupně narodili tři synové. V roce 2018 byla čtenáři ONA Dnes zvolena Ženou roku. Dříve psala blogy, za které obdržela i několik ocenění, série nazvaná Já, doktorin vyšla knižně. Nyní se věnuje psaní beletrie, a to románů s thrillerovým nádechem (Zítřek ti nikdo neslíbil, Odbočka v lesích, Jiné místo)